Bloga odos priežiūra – kelias į nedarbingumą
Oda sudaro barjerą tarp žmogaus ir jo aplinkos. Ji apsaugo kūną nuo žalingo poveikio. Darbo aplinkoje, ji turi būti apsaugota nuo aplinkos poveikio. Jei taip nėra, oda tampa pažeidžiama ir ligos neišvengiamos. Trečdalis visų patvirtintų profesinių ligų veikia odą. Vien tik 2010 m. buvo daugiau nei 23 500 naujų dermatito atvejų. Ekspertai daro prielaidą, kad tikrasis skaičius gali būti nuo 50 iki 100 kartų didesnis.
Oda sudaro maždaug dviejų kvadratinių metrų kūno paviršiaus plotą, ji yra didžiausias žmogaus organas. Tai tarsi išorinis viso kūno ,,gaubtas“, kuris atlieka daugybę svarbių funkcijų. Oda apsaugo kūną nuo mechaninio, cheminio ir šilumos poveikio, sušvelnina žalingą saulės šviesos poveikį ir sulaiko mikroorganizmus.
Šis organas reguliuoja kūno šilumos balansą ir yra riebalų, angliavandenių, vandens bei druskų kaupiklis. Pagrindiniai medžiagų apykaitos procesai vyksta odos viduje. Oda formuoja išorinę žmogaus išvaizdą, todėl ji yra labai svarbi socialiniam gyvenimui ir savęs pateikimui. 90 proc. visų profesinių odos ligų yra dirginanti ir alerginė egzema, kurią sukelia tiesioginis kontaktas su pavojingomis medžiagomis. Šios medžiagos iš pradžių tik šiek tiek dirgina odą, tačiau laikui bėgant uždelstas poveikis gali kumuliuoti odą. Išorinis odos sluoksnis yra raginis, kuris tarnauja kaip apsauga nuo cheminio ir fizinio poveikio. Vandenį ir riebalus tirpinančios medžiagos, tokios kaip tenzidai ir organiniai tirpikliai, atpalaiduoja raginio sluoksnio statybinius blokus ir blogina jo apsauginę funkciją. Dėl šių pažeidimų oda vis labiau netenka vandens, išsausėja ir tampa šiurkšti bei suskeldėjusi. Be to, pavojingos medžiagos ir galimi alergenai gali būti lengviau absorbuojami į odą ir gali dar labiau pakenkti.
Sveikas raginis sluoksnis nuolat atsinaujina, negyvos raginio sluoksnio epitelio ląstelės nuolat virsta naujomis. Tačiau pakartotinis dirginimas stabdo odos išgijimą. Dėl to gali atsirasti lėtinės odos ligos.
Profesinės odos ligos yra dažniausia susiję su sveikatos rizika darbe. Daugiau nei 25 proc. visų profesinių ligų yra susijusios su oda. Patiriant šią riziką nuo 15 iki 25 metų, ji padidėja iki 90 proc. Daugelis profesinio dermatito atvejų yra lėtiniai, ypač jei jie nėra laiku atpažįstami ir gydomi.
Manoma, kad darbo produktyvumą darbuotojai praranda, dėl sukeliamų profesinių odos ligų. Europos pramonės šakose dėl darbo produktyvumo trūkumo kasmet prarandama iki 5 milijardų eurų. Labiausiai paveikiamos mažos ir vidutinės įmonės, kuriose ne visada teikiama pramoninė sauga ir profesinė medicininė priežiūra.
Darbo jėgos praradimas, perkvalifikavimas, negalia ir medicininės išlaidos atsiranda dėl profesinių odos ligų. Taip padidėja išlaidos sveikatos priežiūrai. Bet visų pirma, tai yra didelis asmeninio streso veiksnys nukentėjusiems asmenims, kurie dažnai nebegali dirbti pagal savo profesiją. Gana dažnai dėl to prarandama socialinė padėtis. Be profesinių sunkumų, nukentėję asmenys patiria didelius kasdienio gyvenimo apribojimus. Dėl sunkių odos ligų gyvenimo kokybė blogėja taip pat, kaip ir nuo širdies infarkto ar apopleksinio insulto pasekmių. Be to, klaidinantis daugelio dermatito atvejų poveikis gali turėti neigiamą psichologinį poveikį, dėl kurio pasitraukiama iš visuomenės ir susergama depresija.
Pagal Europos AAP vartotojų direktyvą, profesinės odos apsaugos priemonės yra laikomos asmeninių apsaugos priemonių (AAP) dalimi. Artėjančios profesinės ligos atveju odos apsaugos priemonių išlaidas gali padengti draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, jei to reikalauja gydytojas.
Norint išvengti odos problemų būtina naudoti specialias priemones. Mes galime pasiūlyti itin kokybiškas priemones, kurios specialiai sukurtos ir pagamintos darbui Vokietijoje. Visi gaminiai pasižymi aukšta kokybe ir yra sertifikuoti.