Saulės draugas – melanoma

Jau pasirodo pirmieji saulės spinduliai, todėl pats laikas galvoti apie odos apsaugą. Saulė skleidžia UVA ir UVB spindulius, kurie stipriai veikia odą. UVB spinduliai kiekvieno nudegimo metu daro žalą odai, o UVA spinduliai sunaikina kolageno skaidulas ir sukelia pernelyg ankstyvą senėjimą, pavyzdžiui: raukšles, per gausią pigmentaciją ir porų nelygumus. Be to, tinkamai neapsaugojus odos, šie spinduliai gali sukelti vėžį.
Susirgti odos vėžiu 3,5 karto didesnė tikimybė yra tiems, kurie dirba lauke. Saulės daromos žalos rizika darbo vietose yra labai didelė. Odos vėžio gydymo išlaidos stipriai didėja. Amerikoje kasmet išleidžiama daugiau nei 8 milijardai JAV dolerių gydymui. Tai finansiškai atsiliepia tiek darbuotojams, tiek darbdaviams.



Odos raudonis, karštis ir skausmas yra kūno bandymas atkurti odos ląstelių DNR. Ilgalaikis pažeistų ląstelių kiekio didėjimas galiausiai gali virsti odos vėžiu.

Understanding Melanoma - AIM at Melanoma Foundation



Bet yra ir gera žinia. Nors melanoma yra labiausiai paplitusi vėžio forma, jos galima išvengti. Paprastas apsaugos nuo saulės, apsauginių drabužių ir atspalvio derinys gali smarkiai sumažinti vėžio ir odos pažeidimų atsiradimo riziką. Posakis, kad odos įdegis yra madingas jau nebegalioja. Šiandien pirmenybė teikiama sveikatai.

Dirbantiems lauke, ekspertai rekomenduoja:
dėvėti marškinėlius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes;
tepti ant odos apsauginius kremus nuo saulės, kurių SPF yra ne mažesnis kaip 30;
ant galvos nešioti specialų galvos apdangalą, kuris apsaugotų kaklą, ausis, akis, kaktą, nosį ir galvos odą;
nešioti UV spindulius sugeriančius akinius nuo saulės. UV spinduliai yra intensyviausi nuo 10 iki 16 val.

Kiek laiko galima būti saulėje, pasitepus apsauginiu kremu?
Priklauso nuo odos tipo, esamos odos būklės (ankstesnio buvimo saulėje) ir saulės intensyvumo.
Rekomenduojama papildomai teptis apsaugos priemonėmis kas 2 buvimo saulėje valandas,
nes priemonės poveikis laikui bėgant susilpnėja.

Kiek kremo reikia tepti ant odos?
2 mg/cm2: norint užtikrinti ant pakuotės nurodytą apsaugos nuo saulės veiksnį, reikia sunaudoti 2 mg priemonės vienam kvadratiniam odos centimetrui. Kūną ištepkite sodriai ir, kiek įmanoma, tolygiau. Tiems, kam nepatinka tradicinių losjonų pojūtis, galima naudoti specialius purškiklius.

Apsaugos nuo saulės priemonės yra svarbiausia priemonė norint tinkamai apsisaugoti nuo saulės. SPF – apsaugos nuo saulės faktorius – riboja į odą prasiskverbiančių UV spindulių kiekį. Odą pasiekia kur kas mažesnis ir saugus UV spindulių kiekis. Apsauginiai kremai su SPF filtru sumažina pavojingų ultravioletinių (UV) spindulių prasiskverbimą į odą. Ekspertai rekomenduoja rinktis priemones, turinčias plataus spektro apsaugą. Tai yra tas, kurios apsaugotų ne tik nuo UVB (ultravioletinių B spindulių), bet ir nuo UVA (ultravioletinių A spindulių). Pirmieji yra atsakingi už daugumą saulės sukeltų odos pažeidimų – ypač nudegimų. Tačiau specialistai teigia, kad UVA spinduliai gali būti svarbus faktorius odos senėjimui ir odos vėžiui atsirasti. Agresyvūs UVA spinduliai pasiekia giliausius odos sluoksnius, sužadina kolageną naikinančius fermentus ir sukelia DNR mutaciją. Veikiant jiems dažniau vystosi piktybinės odos vėžio formos.

Drabužiai, pažymėti reikšmingu apsauginiu ultravioletiniu elementu (UPF), yra dar viena svarbi (ir gana patogi) prevencinė priemonė. UPF skiriasi nuo SPF tuo, kad jis skirtas drabužiams ir visada apsaugo nuo UVA ir UVB spindulių. Įvertinimo skalė taip pat šiek tiek skiriasi, nes skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo blokuojamu UV kiekiu. Pavyzdžiui, 50 UPF reiškia, kad tik 1/50 saulės spindulių praeis pro audinį. Šiomis dienomis „UPF“ apranga yra įvairaus stiliaus.

Nepastebimi UPF galvos apdangalai, juostos ir rankovės yra rekomenduojami kiekvienam lauko darbuotojui.
Okulinė melanoma nėra susijusi su saulės spindulių poveikiu, tačiau ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti akių vokus ir sukelti rimtus regos sutrikimus, tokius kaip katarakta ar geltonosios dėmės degeneracija. Remiantis Amerikos optometrininkų asociacijos rekomendacijomis, akiniai nuo saulės turėtų blokuoti 99–100 procentų UV spindulių. Poliarizuoti lęšiai gali atlikti dar didesnę apsaugą, nes sumažina akinimą ir akių nuovargį, esant vandens, sniego ar kitoje šviesioje aplinkoje. Naujos kartos apsauginiai akiniai labiau panašūs į sportinius akinius, juos nešiodami atrodysite gerai ir jausitės patogiai.

Kai tik įmanoma, darbo vietose turėtų būti blokuojami tiesioginiai saulės spinduliai. Šešėlis turėtų būti kuo arčiau ten, kur vyksta darbas ir pakankamai didelis, kad atvėsintų kūną, suteiktų pakankamai vietos darbuotojams.

Mes rekomenduojame aukštos kokybės priemones:

https://danis.lt/product-category/kosmetika/e-parduotuve-e-parduotuve/