KAIP IŠVENGTI PROFESINIŲ ODOS LIGŲ
Profesinės ligos – tai darbuotojų sveikatos sutrikimai, kuriuos sukelia kenksmingi ir pavojingi darbo aplinkos veiksniai. Profesinės kilmės odos ligos yra aktuali, tačiau ne dažnai diskutuojama problema. Vakarų šalyse tai yra vienos dažniausiai diagnozuojamų ligų, kai tuo metu Lietuvoje sudaro tik šešiasdešimtąją dalį visų profesinių susirgimų. Tai prastą prognozę turinčios ligos, sukeliančios ilgalaikes pasekmes – neįgalumą, nedarbingumą, priverčiančios pakeisti profesiją. Taikant profilaktiką ir ankstyvą diagnostiką, galima išvengti neigiamų pasekmių žmogaus gyvenimo kokybei.
Profesinės odos ligos atsiranda dėl kenksmingų darbo sąlygų, apsauginių priemonių trūkumo bei darbuotojų žinių stokos. Siekiant išvengti profesinių ligų, svarbiausia taikyti profilaktiką ir ankstyvą diagnostiką. Profilaktika susideda iš saugios darbo aplinkos užtikrinimo, apsauginių priemonių naudojimo bei tinkamų higienos įpročių. Skiriamos trys prevencijos rūšys.
Pirmine prevencija siekiama užkirsti kelią ligos atsiradimui, žmonėms, kurie yra padidintos rizikos grupėje, antrine – sumažinti ligos plitimą anksti ją diagnozavus, o tretine prevencija – pagerinti esamos sunkios ligos būklę. Profesinę rankų egzemos prevenciją sudaro rizikos veiksnių vengimas bei teisinga rankų odos priežiūra.
Nustačius darbo aplinkoje esančias dirginančias ar alergizuojančias chemines medžiagas, darbuotojai turi būti informuoti. Nuolat kontaktuojantys su vandeniu, turi ypatingai didelį dėmesį skirti rankų odos priežiūrai: prieš pradėdami dirbti, nusiplauti rankas ir nusausinti jas, dėvėti vientisas gumines apsaugines pirštines viso darbo metu (jei pirštinės dėvimos >10 min. po jomis dėvėti dar ir medvilnines pirštines) bei nepamiršti naudoti emolientų (specialių kremų). Emolientai – tai odą minkštinantys ir drėkinantys kremai, tepalai, losjonai, kurie padeda atkurti sutrikusią odos barjerinę funkciją. Reguliarus ir ilgalaikis jų naudojimas gali padėti išvengti odos pažeidimų bei kovoti su jau esamais.
Pacientams, dirbantiems lauke ir ilgalaikėje UV spinduliuotėje, svarbu naudoti apsauginį kremą nuo saulės (mažiausiai SPF30), dėvėti kepures, tamsesnius, storesnio pluošto, ilgomis rankovėmis drabužius, kurie mažiau praleidžia kenksmingus spindulius bei nešioti akinius nuo saulės. Svarbu, kad darbuotojai vengtų vidurdienio saulės ir daugiau laiko praleistų pavėsyje. Apsauga nuo saulės kiekvieną dieną turi įtakos viso gyvenimo UV spindulių ekspozicijai ir sumažina ją apie 50 proc.
Kalifornijoje atlikus tyrimą nustatyta, kad iš tyrime dalyvavusių 326 ūkininkų, kepures ir drabužius ilgomis rankovėmis dėvėjo dauguma, tačiau kremą nuo saulės, kurio SPF didesnis nei 15, naudojo tik 1,5 proc. respondentų. Tai rodo darbuotojų žinių stoką. Saugi darbo aplinka taip pat svarbi darbuotojams, turintiems kontaktą su dirbtine UV spinduliuote, todėl turi būti mažinama darbuotojo ekspozicijos su UV spinduliuote trukmė bei užtikrinama gera patalpos ventiliacija. Darbovietės turėtų aprūpinti savo darbuotojus apsauginėmis profilaktikos priemonėmis (batais, kepurėmis, kaukėmis, prijuostėmis, pirštinėmis, akiniais, apsauginiais kremais, higienos priemonėmis) bei periodiškai organizuoti profilaktinį sveikatos tikrinimą.
DANIS SAUGA rekomenduoja naudoti efektyvias PHYSIODERM priemones. Taip užkirsite kelią odos ligoms.
https://eshop.danis.lt/
Straipsnis parengtas pagal ,,SVEIKATOS MOKSLAI „/PROFESINĖS ODOS LIGOS IR NEDARBINGUMAS/autorės: B. Margytė, A. Audickaitė, E. Naruševičiūtė-Skripkienė, J.Grigaitienė, M. Bylaitė-Bučinskienė